Veel zwangere vrouwen en jonge moeders werken. Zwangerschap, bevalling en de transitie naar het ouderschap brengen echter zowel fysiek als mentaal grote veranderingen met zich mee, die van invloed zijn op de belastbaarheid van de vrouw en daarmee ook op haar werk. Er zijn weinig studies verricht naar de eigen ervaringen van zwangere vrouwen en vrouwen die na hun verlof terugkeren naar werk. Dit kwalitatieve onderzoek is een eerste exploratie naar deze ervaringen.
Er is gebruik gemaakt van reeds gecodeerde diepte-interviews uit de kwalitatieve ‘HealthTalkOnline’ (PratenOverGezondheid, HTO) studie. Uit 307 codes werden alle relevant bevonden codes geselecteerd, waarna de volledige transcripten die onder deze codes vielen opnieuw zijn gecodeerd voor dit onderzoek.
Vanuit de HTO-studie zijn 34 vrouwen in deze studie geïncludeerd. 271 fragmenten van de interviews zijn geanalyseerd, waarna 65 nieuwe codes zijn samengesteld. Analyse vond plaats via de Grounded Theory en met behulp van het softwareprogramma AtlasTI.
Thuiswerken en rustmomenten
Verzuim tijdens de zwangerschap kwam veelvuldig voor, vooral vanwege vermoeidheid. Werkaanpassingen in de vorm van lichtere werkzaamheden, minder reizen en meer thuiswerken en rustmomenten, droegen positief bij aan het blijven werken. Voor het vragen om deze aanpassingen bestond een drempel, dit gebeurde veelal pas op advies van anderen, zoals een zorgverlener, collega of de leidinggevende. Het gevoel te falen als werk niet lukte kwam veelvuldig naar voren. Een rol voor de bedrijfsarts kwam nauwelijks naar voren. Het bevallingsverlof werd als te kort ervaren, vooral wegens fysiek en mentaal herstel en de binding met het kind. Anderzijds werd werk ook als een welkome afwisseling gezien. Een aantal vrouwen ervoer door de zwangerschap en bevalling een negatieve invloed op de carrière.
Deze studie is, voor zover bekend, de enige studie die de ervaringen van vrouwen rondom zwangerschap en geboorte, werk en terugkeer naar werk kwalitatief onderzocht in een gevarieerde groep vrouwen. Door de opzet kon niet specifiek worden doorgevraagd op bepaalde voor het onderzoek relevante onderwerpen. Gezien werkaanpassingen positief werden ontvangen is het tevens nodig deze werkaanpassingen verder te specificeren en het effect hiervan te onderzoeken. Daarmee geeft dit onderzoek veel aanknopingspunten voor vervolgonderzoek.
Lees hier het hele onderzoek.