Psychische kwetsbaarheid
Psychisch kwetsbare mensen behoren tot de meest gestigmatiseerde groepen in de samenleving
Aandacht voor stigma
Ard van Oosten is psychiater, bedrijfskundige en onderzoeker. Hij ontwikkelde de zorgstandaard ‘Arbeid als Medicijn’ met aanbevelingen over wat je kan doen als zorgprofessional (zie kader).
Pas op voor onderschatting en onderwaardering. Een vooroordeel is dat mensen met een psychische kwetsbaarheid incompetent zijn. Ga er niet vanuit dat ze alleen geschikt zijn voor eenvoudig werk met weinig stress. Werk dat past bij de mogelijkheden, capaciteiten en ambities van je patiënt draagt bij aan herstel. Voer het gesprek over de aard en betekenis van werk (bijvoorbeeld zingeving, inkomen en sociale relaties). Dan verleg je de focus van beperkingen naar mogelijkheden. Gebruik ter ondersteuning de gespreksleidraad ‘Arbeid als medicijn’. Laat patiënten oefenen hoe ze kunnen omgaan met stigma en het openheidsdilemma. Wijs hen op de training Honest, Open and Proud (HOP) van Patrick Corrigan. Voer het gesprek over de betekenis van werk, dan verleg je de focus naar de mogelijkheden
Wel of niet vertellen: een driestappenplan
De HOP-training is gebaseerd op onderzoek dat aantoont dat mensen die aspecten van hun psychische kwetsbaarheid onthullen vaak een gevoel van empowerment, verhoogd zelfvertrouwen en meer eigenwaarde ervaren. Dat is een belangrijk gegeven, want dat zorgt ervoor dat ze weer belangrijke levensdoelen durven na te streven zoals betaald werk zoeken, een opleiding volgen, sociale contacten aangaan en daten. De training wordt door en voor ervaringsdeskundigen gegeven. In deze groepstraining doorlopen deelnemers drie stappen:
1.De voor- en nadelen van openheid afwegen.
2.Manieren om openheid te geven.
3.Je verhaal vertellen.
De training is tot een driestappenplan bewerkt in het zelfhulpboek Vertel ik het wel of vertel ik het niet? Omgaan met het stigma op psychische aandoeningen5 zodat ervaringsdeskundigen het ook zelfstandig en individueel in eigen tempo kunnen doorlopen.
Zorgstandaard ‘Arbeid als medicijn’De zorgstandaard ‘Arbeid als medicijn’ is onderdeel van de GGZ-standaarden. Je vindt er algemene aanbevelingen voor het voorkomen, herkennen, diagnosticeren en behandelen van psychische klachten en stoornissen in de geestelijke gezondheidszorg. De standaarden zijn gebaseerd op wetenschappelijke kennis én ervaringen van patiënten en professionals. Ze vormen samen met onder meer beroepscodes en wetgeving de professionele standaard, en bieden een gedegen basis voor gezamenlijke besluitvorming en optimale zorg. • Gespreksleidraad ‘Arbeid als medicijn’Naast aandacht voor stigma, is het net zo belangrijk om de focus te verleggen naar wat iemand wel wil en wat wel kan. Denken in mogelijkheden werkt destigmatiserend en doorbreekt zelfstigma. Zie hiernaast de thema’s uit de gespreksleidraad. ggzstandaarden.nl/zorgstandaarden/ arbeid-als-medicijn/achtergronddocumenten/ gespreksleidraad-arbeid-als-medicijn
• Honest, open and proud
Meer over Honest, open and proud (HOP) vind je op hopprogram.org/history-leadership.
|
Geen goed of fout antwoord
Het onthullen van kwetsbaarheid geeft vaak een gevoel van empowerment
Je hoeft en moet niet alles vertellen aan je werkgever. Veel ervaringsdeskundigen denken dat je altijd alles moet vertellen aan je werkgever. Ze denken dat ze liegen of voelen zich schuldig als ze hun psychische kwetsbaarheid verzwijgen. Dat is een groot misverstand. Hier een aantal adviezen voor openheid op het werk.
1.Timing is belangrijk. Doe het bij voorkeur niet tijdens een sollicitatie, het verkleint de kans om aangenomen te worden.
2.Wees selectief. Licht alleen diegenen in die jij vertrouwt.
3.Laat zien dat je rekening houdt met de belangen van je werkgever en dat je wil meewerken aan een oplossing.
4.Focus op wat je nodig hebt om je werk te doen.
5.Bereid je goed voor. Oefen je verhaal.
▶ Anita Hubner is psycholoog en auteur, Voorburg. Contact: anita.hubner@gmail.com
Referenties
1.Beukering IE van, Bakker M, Corrigan PW, et al. Expectations of mental illness disclosure outcomes in the work context: A cross-sectional study among Dutch workers. J Occup Rehabilit. 2022; 32(4): 652-663.
2.Brouwers EPM, Joosen MCW, van Zelst C, van Weeghel J. To disclose or not to disclose: A multi-stakeholder focus group study on mental health issues in the work environment. J Occup Rehabilit. 2020; 30: 84-92.
3.Janssens KME, van Weeghel J, Dewa C, et al. Line managers’ hiring intentions regarding people with mental health problems: A cross-sectional study on workplace stigma. Occup Environ Med. 2021; 78(8):593-599.
4.Van Weeghel J, Pijnenborg M, van ‘t Veer J & Kienhorst G (red.), 2016. Handboek destigmatisering bij psychische aandoeningen. Principes, perspectieven en praktijken. Coutinho.
5.Hubner A. Vertel ik het wel of vertel ik het niet? Omgaan met het stigma op psychische aandoeningen, Amsterdam: Uitgeverij Boom, 2021.



