Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

Betaald werk voor mensen met autisme

Evelien Brouwers
Evelien Brouwers
Michel Bergijk
Michel Bergijk
Jaap van Weeghel
Jaap van Weeghel
De arbeidsparticipatie van mensen met autisme blijft laag. In dit focusgroeponderzoek bekeken we hoe belangrijk mensen met autisme het hebben van betaald werk vinden voor hun welzijn en mentale gezondheid. En ook of mensen met en zonder betaald werk hierin verschilden, omdat ervaringen mogelijk een rol spelen in hoe men naar het belang van werk kijkt.
© Jirsak / stock.adobe.com
Arbeidsparticipatie van volwassenen met autisme blijft achter bij de algemene bevolking (48% vs. 72% in Nederland in 2021).1,2 Dit is problematisch omdat werk vaak belangrijke voordelen biedt, zoals structuur, inkomen en sociale contacten. Werkloosheid daarentegen hangt vaak samen met financiële en sociale problemen zoals armoede, isolement, stigma en psychische problemen. Zeker ook gezien de huidige krapte op de arbeidsmarkt is het wenselijk om de arbeidsparticipatie van deze groep te vergroten. Anderzijds kan arbeidsparticipatie ook belastend zijn en ten koste gaan van welbevinden en gezondheid.
In dit onderzoek wilden we beter begrijpen hoe belangrijk mensen met autisme het hebben van betaald werk vinden voor hun welbevinden en mentale gezondheid, en of dat verschilde tussen mensen die wel of geen werk hadden. We voerden een kwalitatieve studie uit onder acht focusgroepen, waaraan in totaal 64 volwassenen met een diagnose autisme deelnamen. Vier focusgroepen bestonden uit mensen met autisme met betaald werk (N=40) en vier focusgroepen uit mensen met autisme zonder betaald werk (N=24).

De onderzoeksvragen waren:

1.Wat is de betekenis van betaald werk voor het welzijn van mensen met autisme?

2.Wat zijn verschillen en overeenkomsten tussen mensen met en zonder betaald werk, in de betekenis die werk heeft voor hun welzijn?

Methode

Deelnemers werden breed geworven, onder meer tijdens de Autminds-conferentie (voor en door mensen met autisme), via arbeidsre-integratieprofessionals en via sociale media. Mensen konden meedoen als ze een formele autismediagnose hadden. De topic list is te zien in Tabel 1. De gesprekken werden opgenomen, getranscribeerd en thematisch geanalyseerd. Een uitgebreide beschrijving van de methodologie (inclusief werving, analyse en ethische overwegingen) is te vinden in het oorspronkelijke wetenschappelijke artikel dat werd gepubliceerd in Journal of Occupational Rehabilitation.3

Tabel 1: Topic list.

• In hoeverre is het hebben van betaald werk belangrijk voor uw welzijn?
• Om welke redenen is betaald werk wel of niet belangrijk voor uw welzijn? Herkennen anderen deze redenen? Hoe is het voor hen?
• Kunt u zich een ideale baan voorstellen? Hoe zou die eruit zien en waarom?
• Zijn er dingen in het bijzonder die maken dat betaald werk (wel of niet) erg belangrijk is voor uw welzijn? Kunt u die toelichten?
• Als u ervaring heeft met betaald werk: hoe hebben deze ervaringen uw welzijn beïnvloed? Wat zijn de ervaringen die u heeft met betaald werk?
• Heeft u nog aanvullende gedachten over de betekenis van betaald werk voor uw welzijn?

Resultaten

Er werden drie belangrijke thema’s gevonden in hoe mensen met autisme naar het belang van betaald werk keken.
  • Thema 1. Geen betaald werk hebben hing sterk samen met het gevoel niet mee te tellen in de maatschappij, en dat verlaagde het gevoel van eigenwaarde.
Vooral onder mensen zonder werk leefde een sterk gevoel niet volwaardig mee te tellen in de maatschappij, en dit hing vaak samen met een laag gevoel van eigenwaarde. Zelfs als ze vrijwilligerswerk hadden, leefde het gevoel dat ze in de ogen van anderen er niet helemaal bij hoorden. Dit thema werd ook besproken in de groepen met betaald werk, maar was een zeer groot thema in de groepen zonder werk.
Het voelt alsof je aan de zijkant van de maatschappij bungelt… En ik voel me dus echt wel tekortkomen.
(deelnemer zonder betaald werk)
Verschillende deelnemers gaven aan zich hiervoor te schamen, een gevoel van falen te hebben en zich schuldig te voelen. Dit kon weer tot gevolg hebben dat ze sociaal contact uit de weg gingen.
Als je dan een halfjaar thuiszit dan worden verjaardagen ook niet meer leuk, want dan vragen ze toch van: ‘Hoe gaat het op je werk? Wat doe je allemaal?’ Nou ik doe helemaal niks. Ik wil ook niet meer naar de winkel toe, want de buren denken dat ik de hele tijd thuis zit. Dus je eigenwaarde wordt ontzettend aangetast.

(deelnemer met betaald werk)

https://static-content.springer.com/image/art%3A10.1007%2Fs12498-026-2721-4/MediaObjects/12498_2026_2721_Fig1_HTML.jpg
© Skynesher / Getty Images / iStock
  • Thema 2. Betaald werk kan grote schade aanbrengen aan gezondheid en welzijn. In beide groepen rapporteerden deelnemers dat betaald werk belangrijk was voor hun welzijn, maar eveneens gaven veel mensen aan dat ze door hun werk ernstig beschadigd waren geraakt. Veel deelnemers rapporteerden dat hun betaalde baan veel stress had gekost. Het niet zien en niet bewaken van de eigen grenzen had onder veel deelnemers voor uitputting gezorgd.
Ik heb ook 36 uur per week gewerkt. Fulltime. Dat heb ik 16 jaar volgehouden, maar het kostte me zodanig veel energie dat ik aan het werk of aan het slapen was. Ik had gewoon geen ruimte meer voor andere dingen. (deelnemer zonder betaald werk)
In beide groepen hadden veel deelnemers één of meerdere burn-outperiodes gehad. Vooral in de groepen zonder werk waren deelnemers door hun werk vaak mentaal zo ernstig vastgelopen dat ze dat niet weer opnieuw wilden meemaken. Zij waren beschadigd geraakt en hadden van deze ervaringen vaak chronische klachten overgehouden.

Geen werk hebben hing samen met het gevoel niet mee te tellen

  • Thema 3. Betaald werk biedt een aantal belangrijke voordelen voor welzijn.
In beide groepen benadrukten de meeste mensen dat het hebben van betaald werk belangrijk was voor hun welzijn. De voordelen werden uitgebreider besproken in de groepen met betaald werk. Vijf voordelen van betaald werk voor welzijn werden gevonden:
  1. Zingeving en nut Werk bood zingeving, het gevoel nuttig te zijn en iets waardevols bij te dragen aan zichzelf, anderen en de maatschappij. Deelnemers zonder werk voelden zich juist vaak nutteloos.

2. Sociale contacten Veel deelnemers gaven aan dat werk hen de kans gaf om positieve contacten met anderen te hebben, en om waardering te krijgen van anderen. Werk werd als beschermende factor gezien tegen eenzaamheid en sociaal isolement.

Ik heb leuke collega’s, hartstikke gezellig. Ja die lol heb ik thuis niet.
(deelnemer met betaald werk)
Sommige deelnemers gaven aan dat hun werk ook een beschermende werking had voor hun welzijn en mentale gezondheid, omdat ze daar geen last hadden van de sociaal-emotionele prikkels of verwachtingen van thuis, zoals huilende jonge kinderen of partners met relationele verwachtingen:
Ik kijk vrijdagavond als het weekend begint al uit naar maandagochtend. Niet dat ik het vervelend vind om het weekend met familie door te brengen, maar ik weet wel dat aan het eind van het weekend er gewoon zoveel zaken weer foutgelopen zijn, dingen die je onhandig uitdrukt, onhandig doet, dat ik denk van: als ik gewoon weer maandag kan beginnen dan is er niemand die moeilijk doet op de manier zoals dat thuis gaat…
(deelnemer met betaald werk)

3. Persoonlijke groei en talenten kunnen gebruiken Werk bood mogelijkheden om te leren, te groeien en eigen talenten te benutten. Dit gaf veel voldoening en werd vaak belangrijker gevonden dan salaris.

4. Structuur en rust Werk gaf dagritme en structuur, wat weer voor mentale rust en betere zelfzorg zorgde. Dit werd als heel belangrijk gezien voor welzijn en mentale gezondheid.

Ik ben dolgelukkig dat ik weer kan werken, dat ik ergens iets heb om voor op te staan, waarvoor ik mijn tanden poets, waarvoor ik onder de douche ga en dat soort dingen. (deelnemer met betaald werk)
5. Inkomen en onafhankelijkheid In beide groepen vonden deelnemers het belangrijk voor het welzijn om eigen geld te verdienen; niet alleen voor het geld maar ook voor een gevoel van trots en financiële onafhankelijkheid. Geen eigen geld verdienen werd als falen ervaren.

Betaald werk biedt een aantal belangrijke voordelen voor welzijn

Deelnemers met een arbeidsongeschiktheidsuitkering gaven aan dat de uitkering rust gaf omdat het hen verlost had van financiële zorgen en de stress van het (moeten) zoeken naar nieuw werk, met daarbij het risico om mentaal opnieuw beschadigd te raken. Toch konden veel deelnemers nog wel over een droombaan fantaseren. Het arbeidsongeschikt verklaard worden werd gezien als het einde van toekomstige wensen en dromen.
Die Wajong is ook wel een beetje een soort fuik; kijk het geeft rust voor nu. Ik heb nu af en toe momenten dat ik denk van: nou, ik zou misschien meer kunnen of ik zou misschien wel zin hebben om te gaan solliciteren… Ik zou wel willen, maar als ik me uit mijn veilige beschutting waag, en ik zou mislukken en ik zou terugvallen, dan heb ik een probleem. Dus ik heb nou ook zoiets van: laat ook maar.
(deelnemer zonder betaald werk)

Discussie

Het doel van deze studie was om te onderzoeken hoe belangrijk mensen met autisme betaald werk vonden voor hun welzijn, en of daarin verschillen waren tussen mensen mét en zonder betaald werk. Overall beschouwden beide groepen betaald werk als belangrijk voor hun welzijn en mentale gezondheid, zij het om verschillende redenen. Ten eerste vonden we dat de groepen zonder betaald werk sterk benadrukten dat zij zich vaak niet gewaardeerd voelden door anderen. Vrijwilligerswerk kon wel zingeving en voldoening geven, maar zij rapporteerden toch vaak gevoelens van schuld, schaamte en ‘er niet bij horen’. Dit hing vaak samen met een laag gevoel van eigenwaarde. Ten tweede vonden we in beide groepen dat betaald werk de gezondheid van de deelnemers vaak ernstig beschadigd had. Vooral hoge stressniveaus en het niet zien of respecteren van de eigen energiegrenzen hadden er vaak toe geleid dat deelnemers opgebrand en beschadigd raakten. In de groepen zonder betaald werk werd de ernstige gezondheidsschade die voortkwam uit eerdere werkervaringen soms genoemd als reden waarom zij zichzelf nooit meer zagen werken. Toch konden zij vaak nog steeds spreken over de positieve kanten van werk en beschrijven hoe hun ideale baan eruit zou zien. Deze ideale baan verschilde niet wezenlijk van wat belangrijk is voor welzijn van mensen zonder autisme en werd omschreven als ‘werk waar je gerespecteerd wordt om wie je bent, je werk mag doen waar je plezier uithaalt, je kan ontwikkelen en je talenten kan gebruiken, mag doen waar je goed in bent, en waar je niet teveel stress hebt’. Ten derde vonden we dat betaald werk belangrijke voordelen voor welzijn en mentale gezondheid kan opleveren, wat vooral uitvoerig benadrukt werd in de groepen met werk. In overeenstemming met de bredere (niet autismespecifieke) literatuur gaven deelnemers aan dat werk zingeving bracht, sociale contacten, persoonlijke groei en gebruik van talenten, dagelijkse structuur (en daarmee rust), inkomen en financiële onafhankelijkheid.

Werk kan beschermen tegen stress vanuit de thuissituatie

Een nieuwe en belangrijke bevinding is dat werk ook een beschermende factor kan zijn tegen stress die juist veroorzaakt wordt door de thuissituatie. Omdat mensen met autisme vaak veel stress ervaren in hun leven, zou (goed) werk een buffer kunnen zijn tegen overbelasting en ernstige uitputting. De JD-R-theorie (Job DemandsResources) geeft hier een denkrichting voor preventie. Deze theorie stelt dat werk altijd een combinatie van taakeisen (energievragend, stressverhogend) en hulpbronnen (energiegevend, ondersteunend) kent. Wanneer de taakeisen structureel hoog zijn en onvoldoende worden gecompenseerd door hulpbronnen, ontstaat een risico op uitputting, burn-out en psychische klachten. Als we de JD-R-theorie verder doortrekken dan alleen de werksituatie, dan is het denkbaar dat positieve energiebronnen (zoals een baan die rust, positieve energie of voldoening geeft) negatieve stress in het privéleven kunnen compenseren, en zo mogelijk bescherming kunnen bieden tegen burn-out en verdere psychische schade.

Beperkingen van dit onderzoek waren onder meer dat de deelnemers allemaal wit en relatief hoogopgeleid waren. Een andere beperking is dat ze ingedeeld werden op basis of ze wel of geen betaald werk hadden, zonder rekening te houden met eventuele eerdere banen, of de vraag of ze ziekgemeld waren.

Conclusie
Samenvattend benadrukken de bevindingen uit beide groepen dat betaald werk van groot belang is voor het welzijn en de mentale gezondheid van autistische volwassenen met en zonder werk, zij het om verschillende redenen. Tegelijkertijd waren beide groepen het erover eens dat betaald werk ook zeer schadelijk kan zijn voor de (mentale) gezondheid en het welzijn. De duurzame inzetbaarheid van mensen met autisme behoeft meer aandacht en inspanning van werkgevers, arboprofessionals en andere stakeholders, waarbij vooral gekeken moet worden hoe psychische gezondheidsschade in de werkomgeving voorkómen kan worden. Ook bleek uit deze studie dat ‘goed werk’ mogelijk een beschermende factor kan zijn tegen stress in andere levensdomeinen. Eerder onderzoek benadrukte dat professionals werknemers onder meer kunnen helpen door zelfinzicht te vergroten ten aanzien van wat wel en niet goed is voor hun individueel welzijn, stigma en discriminatie in de werkomgeving tegen te gaan, en coaching te faciliteren.
Dit onderzoek werd gedeeltelijk gefinancierd door het Tilburg University Universiteitsfonds en uitgevoerd binnen de Academische Werkplaats Arbeid en Gezondheid bij Tranzo, Tilburg University. De auteurs verklaren geen belangenconflicten te hebben.
Praktische aanbevelingen na eerder onderzoek

Manieren om duurzame arbeidsparticipatie bij autisme te verbeteren:

  • Werkomgevingen vriendelijker en inclusiever maken. Stigma en discriminatie zijn grote belemmeringen. Ook is er vaak te weinig oog voor wat de individuele werknemer met autisme nodig heeft om zich goed te voelen op het werk, of onbereidheid om die behoeften serieus te nemen. Arboprofessionals kunnen hier een rol in spelen door uit te vragen welke behoeften bestaan en de werkgever hierover te adviseren.
  • Ondersteun mensen met autisme bij het verkrijgen van zelfinzicht en zelfkennis, met betrekking tot interesses, talenten, waarden en grenzen van wat wel en niet goed is voor het persoonlijke welzijn, zoals stressbronnen. Dit kan een preventieve taak zijn van de bedrijfsarts of arboverpleegkundige. Gebruik bijvoorbeeld hulpmiddelen als het WERKboek van WerkWeb-Autisme, zie werkwebautisme.nl/page/werkboek.
  • Indien de gezonde werkomgeving niet gecreëerd kan worden, kan iemand ook niet duurzaam in die omgeving re-integreren en moet er naar andere oplossingen gezocht worden. Een arbeidsdeskundige met ervaring in het begeleiden van mensen met autisme kan hier in meedenken.
  • Goede coaching helpt de duurzame inzetbaarheid van mensen met autisme te bevorderen, maar veel mensen met autisme zonder werk hebben daartoe geen toegang, of alleen tijdelijk. Verbeterde toegang tot goede, eventueel gespecialiseerde coaching is nodig, en kan ook behulpzaam zijn als er geen problemen spelen. De bedrijfsarts kan stimuleren dat coaching wordt ingezet.
  • Bedrijfsartsen die willen weten hoe ze mensen met autisme beter kunnen ondersteunen in werk verwijzen we naar ons in TBV gepubliceerde artikel over barrières en bevorderende factoren voor duurzame inzetbaarheid van mensen met autisme (print en online, januari 2025).
  • Wanneer volledig werken niet haalbaar is, kunnen bedrijfs- en verzekeringsartsen samen met de persoon met autisme verkennen op welke manier betekenisvolle werkgerelateerde activiteiten alsnog kunnen bijdragen aan welzijn en zingeving. Dit artikel laat namelijk zien dat voor het welzijn van mensen met autisme er weliswaar belangrijke voordelen zijn aan afgekeurd worden, maar ook grote nadelen.

 

prof. dr. Evelien P.M. Brouwers, ir. Michel Bergijk en prof. dr. Jaap van Weeghel zijn verbonden aan Tranzo, Tilburg University, Tilburg. Contact: e.p.m.brouwers@tilburguniversity.edu dr. Sarah Detaille is verbonden aan HAN University of Applied Sciences, Nijmegen dr. Hanneke Kerkhof is verbonden aan Gezonder in Werk, Waalre dr. Jeroen Dewinter is verbonden aan GGzE Eindhoven en Tranzo, Tilburg University, Tilburg.

Literatuur

1.Netherlands Autism Register (NAR) in numbers. Dutch Autism Association and VU University Amsterdam. 2022. nederlands autismeregister. nl/publicaties/ nar-in-cijfers.html. Accessed 16 Nov 2022.

2.CBS. Workers. Statistics Netherlands. 2022. cbs.nl/nl- nl/ visualisaties/dashboard-arbeidsmarkt/werkende. Accessed 16 Nov 2022

3.Brouwers EPM, Bergijk M, van Weeghel J, Detaille S, Dewinter J. What is the meaning of paid employment for well-being? A focus group study on differences and similarities between autistic adults with and without employment. J Occup Rehabil. 2024 Jun;34(2):415-424. doi: 10.1007/s10926-023-10136-0.

4.Brouwers EPM, Bergijk M, van Weeghel J, Detaille S, Kerkhof H, Dewinter J. Barriers to and facilitators for finding and keeping competitive employment: A focus group study on autistic adults with and without paid employment. J Occup Rehabil. 2025 Mar;35(1):54-65. doi: 10.1007/s10926-024-10181-3.

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn. Heb je nog geen
account, maak dan hieronder een account aan.
Lees ook de spelregels.